Pravopis a vyslovnost prijmeni


english     deutsch


Puvod ceskeho jmena Vyborny je popsan na strance venovane zakladni genealogii tohoto rodu. Jmeno samo i jeho obmeny jsou vsak zajimave i samy o sobe.

Pro osoby, ktere znaji cesky jazyk, jsou pravopis i vyslovnost tohoto prijmeni v soucasne dobe samozrejme. V minulosti tomu tak ale vzdy nebylo. A neni tomu tak ani nyni v cizojazycnem prostredi zemi, do kterych se clenove rodiny Vybornych postupne rozsirili.

Napr. v USA, kde zije zrejme ne mene nez nekolik set clenu tohoto rozvetveneho rodu, se muzeme setkat s dosti rozmanitym pravopisem a vyslovnost jmena se od cestiny znacne lisi. Zatimco v cestine je prizvuk na prvni slabice, v americkem prostredi je to na druhe. Jmeno se vyslovuje jako vaj-bor'-ni. "A'j" je vetsinou dlouhe, i kdyz se obcas muzeme setkat i s kratkou vyslovnosti.

Pravopis jmena v ceskych zemich prodelal radu zmen souvisejicich i s postupnym vyvojem pravopisu jako celku. V nejstarsich matrikach nachazime jeste Wegborneg (napr v matrice bykanske z r.1681, ci v matrice cirkvicke z r. 1736). Se zmenou pravopisu (psani j namisto g) se jmeno upravilo na Wejbornej. Pozdeji se psalo Wejborny a az do poloviny 19.stoleti bezne take Wyborny. Kolem r.1850 dochazi k posuvu, ktery je napr. v archivnich zaznamech dobre patrny. Definitivne se upousti od dvojiteho W na pocatku jmena. Pred koncem tohoto stoleti se pak stabilizuje dnesni pravopis Vyborny (v Cechach se lze dodnes setkat rovnez s pravopisem Vejborny). Pro zjednoduseni na techto strankach jednotne pouzivame prvni uvedeny moderni zpusob psani prijmeni a to i pri popisu starsich obdobi.

I kdyz vyslovnost v cestine vpodstate odpovida pravopisu, v nekterych pripadech i dnes zustava ponekud ve skluzu a pripomina starsi formy psani prijmeni. Napr. v oblasti kutnohorska a caslavska, ze ktere pochazi jedna z rodovych vetvi, se muzeme i dnes bezne setkat s vyrazy jako u Vejbornu, apod.

Zatimco v Cechach se dnes jiz starsi formy pravopisu nepouzivaji, v zahranici je situace jina. V USA se muzeme setkat se ctyrmi druhy pravopisu: Vyborny, Vyborney, Wyborny, Wyborney Hypotezu, ze by zpusob pravopisu mohl byt snad i voditkem pro odhad doby prestehovani do Ameriky, se zatim nepodarilo potvrdit. Nebylo totiz vyjimkou, ze clenove rodu Vybornych zmenili pravopis brzy po prestehovani do Noveho Sveta. Napr. osoby, ktere pricestovaly do USA pres Ellis Island v New Yorku brzy psaly sve prijmeni jako Wyborny. Americane s timto prijmenim, kteri jsou ceskeho (a ne napr. polskeho) puvodu jsou temer zcela urcite pribuznymi z tohoto rodu.

Ten, kdo se v Americe jmenuje Vyborny, je jiz (podobne jako leckdo dalsi pochazejici z vychodoevropske oblasti) zvykly na dotazy "jak se hlaskuje (spelluje) jeho prijmeni". Vyznam tohoto slova vsak pritom nezna temer zadny American neovladajici cestinu. Nedozvi se tedy asi ani, ze v ceskych zemich by jako nositel tohoto prijmeni mohl prozit radu vice ci mene nevsednich zazitku odvozenych od porovnani vyznamu tohoto jmena s vysledky dosahovanymi napr. ve skole, apod. V Americe se takovy "povedeny zert" nemuze prihodit - tam se namisto klasifikacniho stupne "vyborny" pouziva malo inspirativni oznaceni "A grade".




Kontakt: zv@vyborny.com


Na Index stranek


Zpet na domovskou stranku



Aktualizace: 12.8.2004